Svatební Floristika a dekorace Petra Kočvarová


Cena svatební kytice se odvíjí od použitého materiálu

a od techniky provedení vazby

Technika přípravy svatební kytice
Kytice vázaná se stonky – 90 % všech vazeb jsou kytice volně vázané. Malou nevýhodou je širší úvazek kytice, který má několik centimetrů. Tento nedostatek kompenzuje nízká cena. Není potřeba využívat složitější technologie vazby. Kytice musí být umístěna ve váze s vodou před i po obřadu. Dle mých zkušeností je i při správné péči trvanlivost této vazby nejvyšší.

Vypichovaná svatební kytice – poněkud modernější způsob vazby zdomácněl i na Českém trhu. Květina vypichovaná do speciálního držáku s floristickou hmotou se využívá se hodně u kytiček, které bez přístupu k vodě rychle vadnou. U této vazby lze docílit také snadno tvaru pravidelné koule tvořeného ze samých květin. Kytička nepotřebuje vázu s vodou, neboť ta je obsažena v držáku samotném. Květina by se měla držet pouze v kolmé poloze. Cena oproti předešlé variantě je vyšší.

Drátkovaní a vatičkování svatební kytice – časově a cenově nejnáročnější způsob vazby. Všechny květy jsou odděleny od stonku, pomocí vaty vody, gutaparčekové pásky a drátku se opět prodlouží. Vatička s vodou zajistí aby květina vydržela svěží. Příprava na vatičkovanou kytici zabere i několik hodin a celé uvázání takovéto kytice může zabrat tři až pět hodin. Způsob vazby je možné použít na jakýkoliv typ vazby, převyslá i kulatá svatební kytice. Hlavní výhodou je luxusní tenký úvazek do ruky nevěsty přibližně 2 cm, květina se již nedává do vázy a poměrně dobře se suší. Téměř jakoukoliv květinu lze provést touto technologií. Cenově je to vždy na individuální kalkulaci dané kytice. Nevýhodou je vyšší cena za náročnost práce a materiál.

Roční období z hlediska ceny a výběru květin
Vegetační období květiny - každá květina kvete v různém ročním období a týká se to i pěstovaných květin ve sklenících. Červenou růži seženete po celý rok, ale pokud byste chtěli určitý druh červené růže, tak už budete mít problém ji v některých měsících sehnat. Například tulipány jsou k dostání pouze v zimě a na jaře. A s koncem jejich sezóny lze sehnat jen určité barvy tulipánů. Konvalinky, sněženky a jiné jarní květiny seženete jen na jaře.


Svátky - ceny květin se v období velkých svátků, kdy je velká poptávka po květinách, i několikanásobně zvýší oproti průměrné ceně v daném období. Pěstitelé i prodejci květin reagují dopředu na očekávanou zvýšenou poptávku květin zvýšením jejich cen. Cena neroste jen o Valentýnu a Vánocích, ale i ve dnech kdy má svátek nějaké ženské jméno, které je v ČR hojně zastoupené. Dokonce i státní svátky v jiných evropských zemích mají vliv na české trh, protože v zahraničí tamní květináři skoupí zásoby květin, což má za následek růst ceny i u nás v ČR.

Ceny květin se z důvodu sezónních výkyvů přepočítávají k zadanému datu realizace. Orientační cenu vaší svatební kytice vám rádi sdělíme při osobní domluvě, po telefonu či e-mailu. V rozpočtu počítejte s položkou od 600,- do 4000,- dle daných propozic.